Mówi się, że stres to „cichy zabójca” i nie ma w tym stwierdzeniu dużej przesady. Ta powszechna dzisiaj choroba cywilizacyjna, objawiająca się drżeniem rąk, kołataniem serca, nadmiernym poceniem się, nerwowością oraz poczuciem lęku, wywiera bowiem niszczycielski wpływ na cały organizm i może prowadzić nawet do zawału serca. Przyczynami stresu są najczęściej intensywne tempo życia, wysokie wymagania zawodowe, rywalizacja, a także problemy w pracy, w rodzinie czy też silne przeżycia emocjonalne. Najważniejsze jednak, aby nie dać się stresowi i umiejętnie z nim walczyć. Sprawdź, jak.

Zadbaj o siebie

Bardzo często przyczyną stresu jest nadmiar zawodowych i rodzinnych obowiązków, co sprawia, że nie mamy czasu zadbać o swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Postaraj się zatem przynajmniej dwa popołudnia w tygodniu poświęcić tylko sobie. Przeznacz wolny czas na aktywność fizyczną, taką jak jazda na rowerze, pływanie czy bieganie, lub nadrabiaj zaległości kulturalne: czytaj ulubione lektury, pójdź do kina lub teatru. Jeśli potrzebujesz ciszy i spokoju, udaj się na długi spacer po lesie lub oddaj się relaksowi na ulubionej kanapie. Nie czuj presji i rób to, na co masz ochotę. Pamiętaj, że zadbanie o siebie w równym stopniu, co o innych poprawi Twoje poczucie własnej wartości, pomoże pozbyć się nadmiernego napięcia i zniweluje stres.

Skorzystaj z pomocy fachowca

Jeśli czujesz, że domowe sposoby na walkę ze stresem nie są wystarczające, nie wahaj się prosić o pomoc specjalistę. Pamiętaj, że długotrwale utrzymujący się stres przekształca się w smutek, lęk, żal oraz złość. W skrajnych przypadkach prowadzić może do bezsenności, stanów lękowych oraz nerwicy, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u psychologa. Rozmowa ze specjalistą nie tylko przyniesie Ci ulgę, lecz również pomoże zrozumieć źródło stresu i uświadomi, jak się z nim uporać. Jeśli stresowi towarzyszy uczucie niepewności, napięcie, nadmierne zamartwianie się i dolegliwości fizyczne, takie jak problemy z sercem, duszności, drżenie rąk czy dolegliwości żołądkowe, to znak, że czas udać się na wizytę do psychologa. Terapia pomoże uporać się negatywnymi emocjami i umożliwi codzienne funkcjonowanie.

Twórcze pasje orężem w walce ze stresem

Sprawdzonym sposobem na walkę ze stresem jest również oddanie się twórczym pasjom, takim jak malowanie, rzeźbienie, wypalanie ceramiki czy pisanie. Prowadzenie dziennika lub pamiętnika pomoże Ci przelać na papier negatywne emocje, a twórcze działanie sprawi, że zrzucisz z siebie napięcie i oderwiesz myśli od problemów. Powstałe prace możesz omówić następnie z psychologiem, który odszuka w nich symboliczne tropy, które będą dla niego pomocne we wskazywaniu źródła nękającego Cię stresu. Uprawiana amatorska sztuka pomaga również wzmocnić wyobraźnię i kreatywne myślenie, które to z kolei sprawi, że łatwiej i szybciej znajdziesz wyjście ze stresującej Cię sytuacji.

Kroplówka na stres?

Przeprowadzone badania wykazały, że określone substancje są niezwykle pomocne w redukcji zmęczenia i skutków stresu. Należą do nich m.in. witamina C i witaminy z grupy B, ornityna, tauryna, fenyloalanina, N-acetyl-L-tyrozyna oraz magnez. Ze względu na wykazywanie pożądanej aktywności, stały się one składnikami dwóch naszych kroplówek antystresowych. Dożylna forma podania tych związków pozwala ominąć barierę układu pokarmowego, dzięki czemu zostają one w 100% przyswojone i mogą w maksymalnie pozytywny sposób oddziaływać na organizm. Taki dożylny koktajl starannie dobranych aminokwasów, witamin i makroelementów pomoże Ci odzyskać równowagę wewnętrzną, energię i dobry nastrój.